XIV ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA
Za nami już Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) (ang. World Multiplication Table Day). 15 listopada 2024 odbyła się w naszej szkole 14 edycja tej akcji. Jak co roku sprawdziliśmy znajomość tabliczki mnożenia wśród uczniów jak i dorosłych. Cel akcji jakim jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki oraz zachęcenie do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób został osiągnięty. „Tabliczkowa wiedza” sprawdzana była on-line oraz klasycznie (karteczki z zadaniami). Uczniowie utworzyli też specjalny Patrol Egzaminacyjny, który sprawdzał znajomość tabliczki u dorosłych. Udzielenie pięciu bezbłędnych odpowiedzi pozwoliło wyłonić Ekspertów Tabliczki Mnożenia, zostało nimi 40 uczniów z klas 3 - 8. Najlepsi z poszczególnych klas mieli możliwość uczestniczyć w szkolnym konkursie na SUPER EKSPERTA.
SUPER EKSPERTAMI TABLICZKI MNOŻENIA ZOSTALI:
- Aleksandra Bąk
- Milena Pikusa, Anna Warzecha
- Bąk Konrad
WSZYSTKIM EKSPERTOM TABLICZKI MNOŻENIA GRATULUJEMY !!!
|
106 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

11 listopada świętujemy Narodowe Święto Niepodległości. W tym roku obchody rozpoczęły się 10 listopada od gminnej uroczystości w Czermnej, w której wziął również udział nasz poczet sztandarowy. Po Mszy Świętej odprawionej w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Czermnej pod pomnikiem ofiar II wojny światowej znajdującym się nieopodal kościoła odbyła się część oficjalna z apelem poległych. 11 listopada w kościele parafialnym p.w. św. Małgorzaty w Żurowej odprawiona została Msza Święta za Ojczyznę. Wzięli w niej udział również uczniowie i nauczyciele naszej szkoły. Potem uczniowie złożyli znicz pamięci pod pomnikiem pomordowanych w czasie II wojny światowej żurowian. 13 listopada w Publicznej Szkole Podstawowej im. Świętej Jadwigi Królowej w Żurowej odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości w wykonaniu uczniów kl. IV-VI oraz szkolnego zespołu i chóru pod kierunkiem pana Marka Bąka. Uczniowie IV klasy wykonali piękny taniec z flagami, zaś uczniowie klas V-VI przybliżyli nam trudne dzieje naszej Ojczyzny pod zaborami, bolesne i brzemienne w skutkach walki narodowowyzwoleńcze oraz okoliczności związane z odzyskaniem niepodległości przez Polskę. Uroczysty apel przypomniał nam po raz kolejny, jak piękna a zarazem trudna i bolesna była historia Polski- naszej wspólnej Ojczyzny.
Anna Mikos Małgorzata Mikrut |
„Szkoła do hymnu” 2024

W piątek, 8 listopada 2024 roku w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11 uczniowie oraz nauczyciele naszej szkoły podobnie jak w ubiegłych latach odśpiewali 4 zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego" w ramach akcji "Szkoła do hymnu". Przedsięwzięcie to wspólna inicjatywa Ministra Edukacji Narodowej oraz Rady Dzieci i Młodzieży. Wspólne odśpiewanie hymnu rozpoczęło świętowanie 106 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
|
DZIEŃ ZDROWEGO ŚNIADANIA
8 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Zdrowego Śniadania. Głównym celem organizacji tego dnia jest zachęcenie dzieci do zdrowego odżywiania. Nie od dziś wiadomo, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień. Do tej akcji już po raz kolejny włączyli się najmłodsi uczniowie. Był to dla nich dzień szczególny, gdyż mieli przygotować śniadaniową ucztę – śniadanie, które miało dać wszystkim moc, czyli energię do pracy, zabawy i nauki. Wcześniej uczniowie dowiedzieli się, jak ważne jest spożywanie rano zdrowego posiłku, poznali zasady zdrowego odżywiania się oraz przypomnieli reguły zachowania się przy stole. Potem z entuzjazmem przygotowywały i spożywały smaczne i zdrowe przekąski z przyniesionych produktów. Pojawiło się wiele pomysłów na kolorowe i zdrowe kanapki, sałatki owocowe i szaszłyki. Wszystko było zdrowe, bogate w witaminy i wyglądało „przepysznie”. Była to wspaniała przygoda edukacyjna na temat samodzielności, zdrowego odżywiania, integrująca społeczność klasową oraz dająca ogromną satysfakcję ze zrobionych samodzielnie posiłków.
Renata Kozdęba
|
NA STRAŻY BEZPIECZEŃSTWA W ŻUROWEJ
- szkolenie z pierwszej pomocy

W życiu każdego z nas, niezwykle ważne i istotne jest, by posiadać wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy, w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia ludzkiego i szybką reakcję w niesieniu pomocy.
W czwartek 7 listopada 2024 roku zostały przeprowadzone w naszej szkole warsztaty w zakresie pierwszej pomocy. Zajęcia przeprowadził wykwalifikowany ratownik medyczny z pomocą strażaków OSP Żurowa. Szkolenie zostało przeprowadzone w wyniku realizacji projektu pn. „Na straży bezpieczeństwa w Żurowej”, którego celem było zwiększenie świadomości wśród młodych ludzi na temat zagrożeń, z jakimi mogą się spotkać, oraz jak należy na nie reagować. Warsztaty te nie tylko wyposażyły uczestników zadania w niezbędne umiejętności, ale także w wiedzę, która może zapobiec panice, chaosowi w sytuacji awaryjnej. Projekt ten był także doskonałą okazją do integracji młodzieży i budowania więzi społecznych opartych na współpracy i wzajemnym wsparciu. Wyposażenie młodych mieszkańców w wiedzę i umiejętności niezbędne do ratowania życia to najlepsza inwestycja w przyszłość, której nie można pominąć. Kurs pierwszej pomocy dla dzieci i młodzieży jest nie tylko potrzebą, ale i obowiązkiem, który spoczywa na nas jako społeczności dbającej o bezpieczeństwo swoich najmłodszych członków.
Serdecznie dziękujemy strażakom za tak cenną inicjatywę i realizację tego projektu w naszej szkole.
|
"WITOS - PROCES BEZ WINY"
Dnia 5 listopada 2024 r. uczniowie klasy VIII mieli okazję obejrzeć spektakl teatralny „WITOS – Proces bez winy” w ramach Festiwalu Viva Polonia! Ku pokrzepieniu serc w Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej . W tym roku bohaterem był Wincenty Witos z okazji 150. rocznicy jego urodzin. Była to historia człowieka, który odważył się marzyć i działać na rzecz Ojczyzny, poruszająca opowieść o jego odwadze i wytrwałości, które zmieniły świat.
Wincenty Witos był jednym z najwybitniejszych działaczy polskiego ruchu ludowego. Reprezentant chłopskiej społeczności walczył o jedno: „Chcę być równy innym” – to proste zdanie, które stanowiło przesłanie spektaklu, towarzyszyło premierowi Polski przez całe życie – od czasów, gdy pasł krowy, aż po szczyty politycznej kariery. To nie tylko rekonstrukcja słynnej rozprawy brzeskiej, ale przede wszystkim nowoczesna interpretacja życia i ideałów chłopskiego męża stanu. Widowisko teatralne przeniosło widza do Polski, gdzie Witos, syn chłopa pańszczyźnianego, śmiało przeciwstawiał się szlacheckim przywilejom, domagając się sprawiedliwości dla tych, których głos był przez lata ignorowany. Spektakl był pełen innowacyjnych rozwiązań teatralnych, zaskoczył widzów świeżością formy, jednocześnie przypominając o ponadczasowych wartościach, tych które Witos niósł – odważnego stania w obronie praw człowieka i sprawiedliwości społecznej. Spektakl został przygotowany i wykonany przez Koło Teatralne „Improwizacja”, działające przy Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jana Pawła II w Gromniku.
Kędzior Maria
|
LEKCJA HISTORII Z GRUPĄ "REKONSTRUKTO"
4 listopada 2024 roku uczniowie naszej szkoły wzięli aktywny udział w żywej lekcji historii przeprowadzonej przez grupę artystyczną "Rekonstrukto" pod tytułem "Powstanie Warszawskie". W czasie tej niecodziennej lekcji uczniowie mieli okazję nie tylko zapoznać się z historią Polski i Polaków żyjących podczas II wojny światowej, mogli także obejrzeć stroje historyczne oraz różnego rodzaju broń. Ciekawe i barwne opowieści prowadzących połączone z pokazem i angażowaniem publiczności wywoływały duże zainteresowanie ze strony uczniów. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali prelekcji, a później obejrzeli przygotowane przez naszych gości eksponaty historyczne. Była to żywa lekcja historii, która w bardzo interesujący sposób przybliżyła okres Powstania Warszawskiego i z pewnością na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów, zgodnie ze stwierdzeniem: „Jeśli Ci powiem – zapomnisz, jeśli pokażę – zapamiętasz, jeśli wytłumaczę – zrozumiesz".
|
PAMIĘTAMY...

W przededniu Wszystkich Świętych i Narodowego Święta Niepodległości uczniowie klas VI-VIII wykonali prace porządkowe miejsc pamięci narodowej i grobów ofiarodawczyń gruntu pod budowę naszej szkoły. Młode pokolenie uczy się pamięci o historii narodowej i lokalnej.
Postawa uczniów, którzy ochoczo zgłosili się do wykonania zadania i rzetelnie je wykonali, daje podstawę do nadziei, że młodzi żurowianie będą kontynuatorami szacunku wobec historii naszej miejscowości i naszych przodków.
Anna Mikos
GÓRA GROSZA 2025

Samorząd Uczniowski ogłasza zbiórkę w ramach XXV edycji Góry Grosza. Zbiórka potrwa od 1 listopada 2024 roku do 31 marca 2025 roku. Monety można będzie wrzucać do specjalnie oznaczonych pojemników w poszczególnych klasach. Zachęcamy do dzielenia się dobrem. Szczegóły na plakatach na gazetkach. |
|
|