„Szkoła do hymnu” 2024

W piątek, 8 listopada 2024 roku w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11 uczniowie oraz nauczyciele naszej szkoły podobnie jak w ubiegłych latach odśpiewali 4 zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego" w ramach akcji "Szkoła do hymnu". Przedsięwzięcie to wspólna inicjatywa Ministra Edukacji Narodowej oraz Rady Dzieci i Młodzieży. Wspólne odśpiewanie hymnu rozpoczęło świętowanie 106 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
|
DZIEŃ ZDROWEGO ŚNIADANIA
8 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Zdrowego Śniadania. Głównym celem organizacji tego dnia jest zachęcenie dzieci do zdrowego odżywiania. Nie od dziś wiadomo, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień. Do tej akcji już po raz kolejny włączyli się najmłodsi uczniowie. Był to dla nich dzień szczególny, gdyż mieli przygotować śniadaniową ucztę – śniadanie, które miało dać wszystkim moc, czyli energię do pracy, zabawy i nauki. Wcześniej uczniowie dowiedzieli się, jak ważne jest spożywanie rano zdrowego posiłku, poznali zasady zdrowego odżywiania się oraz przypomnieli reguły zachowania się przy stole. Potem z entuzjazmem przygotowywały i spożywały smaczne i zdrowe przekąski z przyniesionych produktów. Pojawiło się wiele pomysłów na kolorowe i zdrowe kanapki, sałatki owocowe i szaszłyki. Wszystko było zdrowe, bogate w witaminy i wyglądało „przepysznie”. Była to wspaniała przygoda edukacyjna na temat samodzielności, zdrowego odżywiania, integrująca społeczność klasową oraz dająca ogromną satysfakcję ze zrobionych samodzielnie posiłków.
Renata Kozdęba
|
NA STRAŻY BEZPIECZEŃSTWA W ŻUROWEJ
- szkolenie z pierwszej pomocy

W życiu każdego z nas, niezwykle ważne i istotne jest, by posiadać wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy, w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia ludzkiego i szybką reakcję w niesieniu pomocy.
W czwartek 7 listopada 2024 roku zostały przeprowadzone w naszej szkole warsztaty w zakresie pierwszej pomocy. Zajęcia przeprowadził wykwalifikowany ratownik medyczny z pomocą strażaków OSP Żurowa. Szkolenie zostało przeprowadzone w wyniku realizacji projektu pn. „Na straży bezpieczeństwa w Żurowej”, którego celem było zwiększenie świadomości wśród młodych ludzi na temat zagrożeń, z jakimi mogą się spotkać, oraz jak należy na nie reagować. Warsztaty te nie tylko wyposażyły uczestników zadania w niezbędne umiejętności, ale także w wiedzę, która może zapobiec panice, chaosowi w sytuacji awaryjnej. Projekt ten był także doskonałą okazją do integracji młodzieży i budowania więzi społecznych opartych na współpracy i wzajemnym wsparciu. Wyposażenie młodych mieszkańców w wiedzę i umiejętności niezbędne do ratowania życia to najlepsza inwestycja w przyszłość, której nie można pominąć. Kurs pierwszej pomocy dla dzieci i młodzieży jest nie tylko potrzebą, ale i obowiązkiem, który spoczywa na nas jako społeczności dbającej o bezpieczeństwo swoich najmłodszych członków.
Serdecznie dziękujemy strażakom za tak cenną inicjatywę i realizację tego projektu w naszej szkole.
|
"WITOS - PROCES BEZ WINY"
Dnia 5 listopada 2024 r. uczniowie klasy VIII mieli okazję obejrzeć spektakl teatralny „WITOS – Proces bez winy” w ramach Festiwalu Viva Polonia! Ku pokrzepieniu serc w Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej . W tym roku bohaterem był Wincenty Witos z okazji 150. rocznicy jego urodzin. Była to historia człowieka, który odważył się marzyć i działać na rzecz Ojczyzny, poruszająca opowieść o jego odwadze i wytrwałości, które zmieniły świat.
Wincenty Witos był jednym z najwybitniejszych działaczy polskiego ruchu ludowego. Reprezentant chłopskiej społeczności walczył o jedno: „Chcę być równy innym” – to proste zdanie, które stanowiło przesłanie spektaklu, towarzyszyło premierowi Polski przez całe życie – od czasów, gdy pasł krowy, aż po szczyty politycznej kariery. To nie tylko rekonstrukcja słynnej rozprawy brzeskiej, ale przede wszystkim nowoczesna interpretacja życia i ideałów chłopskiego męża stanu. Widowisko teatralne przeniosło widza do Polski, gdzie Witos, syn chłopa pańszczyźnianego, śmiało przeciwstawiał się szlacheckim przywilejom, domagając się sprawiedliwości dla tych, których głos był przez lata ignorowany. Spektakl był pełen innowacyjnych rozwiązań teatralnych, zaskoczył widzów świeżością formy, jednocześnie przypominając o ponadczasowych wartościach, tych które Witos niósł – odważnego stania w obronie praw człowieka i sprawiedliwości społecznej. Spektakl został przygotowany i wykonany przez Koło Teatralne „Improwizacja”, działające przy Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jana Pawła II w Gromniku.
Kędzior Maria
|
LEKCJA HISTORII Z GRUPĄ "REKONSTRUKTO"
4 listopada 2024 roku uczniowie naszej szkoły wzięli aktywny udział w żywej lekcji historii przeprowadzonej przez grupę artystyczną "Rekonstrukto" pod tytułem "Powstanie Warszawskie". W czasie tej niecodziennej lekcji uczniowie mieli okazję nie tylko zapoznać się z historią Polski i Polaków żyjących podczas II wojny światowej, mogli także obejrzeć stroje historyczne oraz różnego rodzaju broń. Ciekawe i barwne opowieści prowadzących połączone z pokazem i angażowaniem publiczności wywoływały duże zainteresowanie ze strony uczniów. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali prelekcji, a później obejrzeli przygotowane przez naszych gości eksponaty historyczne. Była to żywa lekcja historii, która w bardzo interesujący sposób przybliżyła okres Powstania Warszawskiego i z pewnością na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów, zgodnie ze stwierdzeniem: „Jeśli Ci powiem – zapomnisz, jeśli pokażę – zapamiętasz, jeśli wytłumaczę – zrozumiesz".
|
PAMIĘTAMY...

W przededniu Wszystkich Świętych i Narodowego Święta Niepodległości uczniowie klas VI-VIII wykonali prace porządkowe miejsc pamięci narodowej i grobów ofiarodawczyń gruntu pod budowę naszej szkoły. Młode pokolenie uczy się pamięci o historii narodowej i lokalnej.
Postawa uczniów, którzy ochoczo zgłosili się do wykonania zadania i rzetelnie je wykonali, daje podstawę do nadziei, że młodzi żurowianie będą kontynuatorami szacunku wobec historii naszej miejscowości i naszych przodków.
Anna Mikos
GÓRA GROSZA 2025

Samorząd Uczniowski ogłasza zbiórkę w ramach XXV edycji Góry Grosza. Zbiórka potrwa od 1 listopada 2024 roku do 31 marca 2025 roku. Monety można będzie wrzucać do specjalnie oznaczonych pojemników w poszczególnych klasach. Zachęcamy do dzielenia się dobrem. Szczegóły na plakatach na gazetkach. |
ODBLASKOWA SZKOŁA - PODSUMOWANIE
We wrześniu Publiczna Szkoła Podstawowa w Żurowej przystąpiła do programu „Odblaskowa Szkoła”, który koordynowany jest przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji w Krakowie. Program ten w swoich założeniach zakłada popularyzowanie przez uczestników ruchu drogowego elementów odblaskowych oraz wyposażenie w nie jak największej liczby uczniów, popularyzowanie przepisów i zasad ruchu drogowego, kształtowanie partnerskich zachowań wobec innych uczestników ruchu a także szerzenie wiedzy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym oraz propagowanie bezpiecznego stylu życia w tym zakresie. Uczniowie klasy IV z pełnym zaangażowaniem wypełniali elementy programu, w ramach którego rozdali wszystkim uczniom szkoły opaski odblaskowe, również kamizelki odblaskowe. Klasa IV nagrała film, w którym zachęca do pogłębiania wiedzy z zakresu ruchu drogowego oraz autorską piosenkę o tematyce bezpieczeństwa. W ramach akcji policjanci z pobliskiej komendy przeprowadzili pogadankę dotyczącą bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Ostatnim elementem programu było przystąpienie do konkursu plastycznego pt.: „Odblaskowa szkoła”. W naszej szkole przeznaczony on był dla uczniów klas IV – VII. Wszyscy uczestnicy stanęli na wysokości zadania i wykonali ambitne i pomysłowe pracę, które możemy oglądać na gazetce na korytarzu szkolnym.
Laureatami konkursu zostali:
- miejsce I – Natalia Duda
- miejsce II – Marta Jodłowska
- miejsce III – Nadia Mikrut
Wyróżnienie otrzymali:
- Anna Reczek
- Aleksandra Słomska
- Ksawery Mikrut
- Antoni Drożdż
- Lena Jarek
- Jan Jodłowski
- Wojciech Mikrut
Wszystkim uczestnikom gratulujemy.
Dorota Bąk |
ŚLUBOWANIE I PASOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW
Tradycją naszej szkoły jest, że najmłodsi uczniowie w październiku przeżywają swoją pierwszą ważną uroczystość jaką jest ślubowanie i pasowanie na ucznia pierwszej klasy. 25 października br. od samego rana w naszej szkole panowała świąteczna atmosfera. Uczniowie klasy pierwszej ubrani w świąteczny strój galowy, dekoracja sali, przygotowany sprzęt nagłaśniający- to wszystko po to, aby ślubowanie i pasowanie pierwszaków wypadło jak najbardziej uroczyście. Pierwszoklasiści przygotowywali się do tego dnia wytrwale i starannie od początku roku szkolnego. Uczyli się dzielnie piosenek, wytrwale ćwiczyli podczas prób. W uroczystości wzięli udział rodzice, cała społeczność szkolna, Pan Wójt Gminy Szerzyny Grzegorz Gotfryd oraz Pani Dyrektor Centrum Zarządzania Edukacją Gminy Szerzyny Anna Niemiec. Wreszcie nadszedł moment rozpoczęcia. Najpierw wprowadzono poczet sztandarowy i odśpiewano hymn państwowy. Pan Dyrektor Adam Setlik powitała wszystkich zebranych na tej uroczystości. Następnie pierwszoklasiści przedstawili część artystyczną, na którą składały się wiersze i piosenki. Wykazali się wieloma umiejętnościami i pokazali, że zasługują na miano ucznia naszej szkoły. Zaprezentowali wiedzę o właściwym zachowaniu się w szkole, o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, dali się poznać jako młodzi patrioci, kochający swoją Ojczyznę. Po prezentacji umiejętności i wiadomości, pierwszoklasiści w pięknych biretach na głowach, w obecności chrzestnych, w podniosłej atmosferze przed pocztem sztandarowym ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, oraz swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania Pan Dyrektor dokonał symbolicznego pasowania na ucznia. ,,Pasuję Cię na ucznia naszej szkoły”- mówił, dotykając wielkim ołówkiem - jak czarodziejską różdżką - ramion swoich podopiecznych. Potem wychowawczyni wręczyła uczniom pamiątkowe dyplomy, legitymacje oraz kuferki wypełnione słodyczami. Nie obyło się też bez upominków od chrzestnych, najstarszych kolegów i koleżanek oraz pamiątkowych zdjęć. Na koniec zabrał głos Pan Wójt, gratulując uczniom pięknych występów, a rodzicom zdolnych pociech. Pan Dyrektor zapewnił uczniów klasy pierwszej, że w szkole mogą zawsze liczyć na pomoc Dyrekcji, nauczycieli oraz swoich kolegów i koleżanek.
Wszystkim pierwszakom życzymy, aby ten dzień pozostał w ich pamięci jako wielkie przeżycie i niezapomniana, radosna chwila.
Renata Kozdęba
|
|
|