NASI UCZNIOWIE

Nasze akcje

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Edukacja w Internecie

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Bezpieczny Internet

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj135
mod_vvisit_counterWczoraj221
mod_vvisit_counterW tym tygodniu977
mod_vvisit_counterOstatni tydzien2364
mod_vvisit_counterOstatni miesiąc4460
mod_vvisit_counterW ubiegłym miesiącu7097
mod_vvisit_counterRazem782281

We have: 10 guests online
Twoje IP: 18.212.92.235
Dzisiaj jest: 16 Sty 2019


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates

Szkoła Podstawowa w ŻurowejŚNIADANIE DAJE MOCW celu zwiększenia świadomości uczniów na temat roli zdrowego odżywiania, nasza szkoła włączyła się w bieżącym roku szkolnym do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Śniadanie daje moc”, organizowanej w ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania.  8 i 9 listopada 2018 r. uczniowie klas najmłodszych najpierw przygotowali, a potem wspólnie spożywali drugie śniadanie  złożone wyłącznie ze zdrowych produktów. Dzieci przekonały się, że zdrowe jedzenie też może być pyszne. Na naszych szkolnych „stolikach śniadaniowych” znalazły się smaczne, kolorowe kanapki.

Oprócz tego przeprowadzono również pogadanki na temat roli śniadania, jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia. Dzięki niemu dzieci mają siłę i energię do nauki i zabawy, lepiej się koncentrują na wykonywanych zadaniach. Uczniowie dowiedzieli się również, że zdrowe odżywianie to nie tylko zdrowa żywność. Ważne jest też, by jeść pięć posiłków w ciągu dnia o stałych porach i bez pośpiechu, systematycznie sięgać po nabiał, ryby i mięsa i ciemny chleb zamiast bułek, a także picie wody czy soków, zamiast szkodliwych napojów gazowanych. Mowa była też o niezbędnym ruchu oraz o unikaniu słodyczy i chipsów, które nie są zbyt zdrowe.

Akcja dała uczniom nie tylko wspaniałą zabawę, ale również szansę na integrację grupy, zwiększenie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie człowieka.

Renata Kozdęba

 „Gminny Konkurs Piosenki Patriotycznej”

100 rocznica odzyskania niepodległości to świetna okazja do refleksji nad naszą historią, tradycją oraz do kultywowania pamięci o wydarzeniach, które zmieniły losy Ojczyzny. Muzyka była i jest ważnym spoiwem naszej kultury codziennej i odświętnej. W przeszłości towarzyszyła walce o przetrwanie, łączyła nas i wzmacniała naszą tożsamość narodową. Dzisiaj zabytki polskiej kultury muzycznej i wciąż popularne pieśni patriotyczne wzbogacają świadomość naszych doświadczeń kulturowych z odległej i niedawnej przeszłości, zaś świętowanie 11 listopada jest coroczną okazją do zjednoczenia wokół wartości nadrzędnej jaką jest niepodległe państwo polskie. A słuchanie i śpiewanie  piosenek o tematyce patriotycznej już od najmłodszych lat kształtują świadomość narodową dziecka.

08 listopada dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w „Gminnym Konkursie Piosenki Patriotycznej”, który odbył się w Publicznym Przedszkolu w Ołpinach. Dziewczynki zaprezentowały talent wokalny w piosenkach „Co to jest niepodległość” – Maja Mikrut oraz „Od morza aż do Tatr” – Patrycja Lisak i Julia Cudek. Maja Mikrut w kategorii „Soliści” zdobyła III miejsce, natomiast Patrycja Lisak i Julia Cudek w kategorii „Duety” otrzymały wyróżnienie.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy!

Dorota Bąk

 "HISTORIA W GABLOCIE"Dnia 29.10.2018 r. uczniowie  klas   VI,VII,VIII udali się na wystawę do miejscowego Klubu Kultury. Była tam wystawa mobilna zatytułowana „ HISTORIA W GABLOCIE”, prezentująca zdjęcia, publikację i eksponaty z czasów I i II wojny światowej. Część wystawy jest  własnością Kazimierza Dyląga, większość zaś należy do Pawła Mikruta, mieszkańca Szerzyn.

 PRÓBNA EWAKUACJA31 października 2018 roku w naszej szkole została przeprowadzona przez strażaków OSP Żurowa próbna ewakuacja, która miała na celu sprawdzenie przygotowania do działań w sytuacji zagrożenia pożarem. Ewakuacja polegała na natychmiastowym przemieszczeniu uczniów i wszystkich osób przebywających w szkole z rejonów w których nastąpiło nieprzewidziane bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia w miejsce bezpieczne. Dyrektor szkoły po podjęciu decyzji o ewakuacji i ogłoszeniu alarmu powiadomił straż pożarną. Zarówno uczniowie jak i pracownicy szkoły szybko opuścili szkołę, a przybyli na miejsce   strażacy Ochotnicy ze specjalistycznym sprzętem ,wkroczyli do akcji  aby ratować ucznia, który nie zdążył się ewakuować, równocześnie prowadząc działania gaśnicze.  Wszyscy cało i zdrowo ukończyli ćwiczenia ewakuacyjne za co serdecznie dziękujemy przede wszystkim Strażakom z OSP Żurowa.
Po zakończonych działaniach  uczniowie naszej szkoły mogli wziąć udział w pokazie sprzętu bojowego znajdującego się w samochodach ratowniczo – gaśniczych, którymi dysponuje nasza straż.

 PASOWANIE UCZNIÓW KLASY I„Ślubujemy, że nie zawiedziemy”

7 uczniów klasy pierwszej pod czujnym okiem wychowawczyni R.Kozdęby przygotowywało  się do tej uroczystości od początku roku szkolnego. Dzieci zapoznawały się i wdrażały do pełnienia różnych obowiązków wynikających z faktu rozpoczęcia nauki w szkole. Uczyli się dzielnie tekstów, wierszy, piosenek, wytrwale ćwiczyli podczas prób.

30 października od samego rana panowała świąteczna atmosfera. Odświętnie ubrani pierwszoklasiści, piękna dekoracja sali gimnastycznej - wszystko po to, aby ślubowanie uczniów klasy I wypadło jak najbardziej uroczyście.

Wreszcie nadszedł moment rozpoczęcia. Prowadząca uroczystość powitała gorąco zaproszonych gości, rodziców, nauczycieli, a szczególnie serdecznie klasę pierwszą. Po odśpiewaniu hymnu klasa pierwsza zaprezentowała swoje umiejętności i zdolności podczas części artystycznej przygotowanej na dzień ślubowania. Obecni na ślubowaniu oceniali umiejętności uczniów. Wszystkie zadania uczniowie wykonali bardzo dobrze i udowodnili, że są gotowi, aby przyjąć ich do grona społeczności szkolnej. Po krótkim przemówieniu dyrektora, w niezwykle podniosłej atmosferze, przed sztandarem pierwszacy ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania pan dyrektor A. Setlik  dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. "Pasuję Cię na ucznia klasy pierwszej" – mówił dotykając ołówkiem - jak czarodziejską różdżką ramion swoich podopiecznych. Wychowawczyni wręczyła uczniom pamiątkowe dyplomy i słodkie prezenty. Na koniec prowadząca w imieniu starszych kolegów i koleżanek życzyła pierwszoklasistom sukcesów w nauce oraz zapewniła o pomocy i opiece w szkole i poza nią. Do życzeń dołączyli się również chrzestni, którzy obdarowali swoich podopiecznych drobnymi prezentami. Również rodzice pamiętali o święcie. Przybyli w licznym gronie i zorganizowali ”słodkie” przyjęcie dla swoich pociech.

Ten dzień z pewnością na długo pozostanie pierwszakom w pamięci. Miejmy nadzieję, że słowa przyrzeczenia, które składali, będą dla nich drogowskazem na długie, długie lata szkolne.

Renata Kozdęba

 "BALLADYNA" - wyjazd do teatru klas VI-VIII5 października uczniowie klas VI - VIII naszej szkoły wybrali się do tarnowskiego teatru. Obejrzeli przedstawienie pt. "Balladyna" wyreżyserowane przez Bożenę Suchocką. Mogli zobaczyć znane im postacie i wątki w opracowaniu artystycznym.  To spektakl jednoznaczny w swej wymowie. Opowiada historię dziewczyny, która dla osiągnięcia osobistych korzyści morduje własną siostrę. Ogarnięta żądzą władzy dokonuje kolejnych zbrodni, ale w końcu zostaje ukarana. Sprawiedliwość wymierzają siły natury - złą królową zabija piorun. Aktorzy doskonale wczuli się w role. Widzi się ich zaangażowanie emocjonalne, swobodę ruchów i dobre operowanie niełatwym przecież słowem. Bardzo wiarygodny okazuje się aktor grający Grabca i odtwórczyni roli Balladyny, która doskonale oddała głosem ciemny charakter granej przez siebie postaci. Podobać może się Skierka, jego sprawność fizyczna i nietypowy kostium. Przedstawienie zaczyna się od świętowania sobótki. Jedna z osób zasypia. To pozwala nabrać widzom pewnego dystansu do tego, co dzieje się na scenie, bo przecież we śnie wszystko może się zdarzyć. Ludowe śpiewy, piękne melodie, grane chyba na jakichś historycznych instrumentach, dodają tajemniczości, podkreślają baśniowość widowiska.

Scenografia jest skromna: stóg siana, "pływające" wianki, dwie wieże wysuwające się z boków sceny, nieliczne tym razem prezentacje multimedialne. Dopełnieniem okazuje się dobra gra światłem i odpowiednio dobrana muzyka. Błyskawice przyprawiają o szybsze bicie serca, a pioruny dosłownie podrywają widzów z foteli. Nieco zaskakujące wydaje się zakończenie. Główna bohaterka znów leży i wygląda, jakby spała. Czyżby to był rzeczywiście tylko sen? Czy dziewczyna się obudzi? Czy uświadomi sobie, co zrobiła?

Spektakl skłania do refleksji, pokazuje konsekwencje nieprzemyślanych decyzji. Ciekawe, czy należy postępować uczciwie i ponosić stratę, czy za wszelką cenę dążyć do zaspokajania swoich egoistycznych celów? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam.

Małgorzata Król

 

 JAPONIA - spotkanie z podróżnikiem.19 października odwiedził naszą szkołę podróżnik Ryszard Stabach z grupy podróżniczej Trzask, który w bardzo interesujący sposób opowiadał o podróży do Japonii.

Japonia to kraj kontrastów, gdzie tradycja miesza się z nowoczesnością. W trakcie spotkania  uczniowie podróżnik opowiadał o stolicy Japonii Tokio, ogromnym mieście bez początku.  Podzielił  się wrażeniami po nocach spędzonych w kapsułowych hotelach, które z wyglądu  przypominają ul. Opowiadał także o tym jak smakuje śmiertelnie trująca ryba Fugu i jakie miał odczucia jadąc superszybkim pociągiem pociskiem- Shinkansenem. Uczestnicy prezentacji mieli możliwość poznać   historię Hiroszimy i  relacje ze spotkania z panią Keiko Ogura, która mając osiem lat przeżyła wybuch bomby atomowej. Cała prezentacja opatrzona była mnóstwem fotografii i opowieści o  Alpach Japońskich, makakach kąpiących się w gorących źródłach, a także  wstrząsoodpornych wieżowców, mikroskopijnych mieszkań w wielkich miastach. Na zakończenie uczniowie mieli możliwość z dotknąć i z bliska oglądnąć pamiątki przywiezione z Japonii.

 


ZAPROSZENIE NA WYDARZENIE KULTURALNE

 UROCZYSTA AKADEMIA Z OKAZJI DNIA EDUKACJI NARODOWEJZacną rzeczą uczyć się,
jeszcze zacniejszą nauczać.
Janusz Korczak

Dzień Edukacji Narodowej - to święto wszystkich pracowników oświaty. Zostało ustanowione 27 kwietnia 1972 r. na mocy ustawy "Karta praw i obowiązków nauczyciela". Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej (KEN), utworzonej z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, na mocy uchwały Sejmu Rozbiorowego z dnia 14 października 1773. Święto jest okazją do wyrażania kadrze pedagogicznej i pracownikom  wdzięczności i podziękowań za trud nauczania i wychowania młodego pokolenia.

Z tej okazji 13 października 2018 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia . Po  wprowadzeniu sztandaru i odśpiewania hymnu narodowego zgromadzeni na sali gimnastycznej nauczyciele, pracownicy obsługi, rodzice i uczniowie obejrzeli program artystyczny przygotowany przez uczniów kl.V i VII oraz chór szkolny. Były wiersze poświęcone nauczycielom i ich pracy, oraz scenka pokazująca pracę  pedagogów z przymrużeniem oka. Bardzo duże zainteresowanie i wiele uśmiechów  zarówno wśród nauczycieli wywołał pokaz mody nauczycielskiej opatrzony zabawnym komentarzem. Dopełnieniem  całej uroczystości były występy  chóru szkolnego. Na zakończenie części artystycznej prowadzący udowodnili jak wile wspólnego mają nauczyciele ze sportowcami a skoro tak jest to należą się im medale, nastąpiła więc uroczysta dekoracja każdego nauczyciela okolicznościowym medalem.

Następnie głos zabrał dyrektor szkoły, Pan Adam Setlik. Podziękował uczniom za życzenia i za pracę, jaką włożyli w przygotowanie uroczystości. Nauczycielom życzył  radości i satysfakcji płynących z pracy. Przewodnicząca rady rodziców na ręce dyrektora szkoły złożyła wszystkim nauczycielom  okolicznościowe życzenia.

Wszystkim pedagogom życzymy niewyczerpanych pokładów cierpliwości, skupienia w oczach uczniów na każdej lekcji, wyrozumiałości i pogody ducha. Pracujcie z pasją i zaangażowaniem. Pamiętajcie o tym, że wybraliście trudny i wymagający, ale też piękny zawód.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 następna > ostatnia >>

Strona 2 z 3

Zegarek

Ulti Clocks content

Galeria 2018/2019

NASZA SZKOŁA

Przydatne strony

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wokół Nas

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ciekawe strony

Reklama
Reklama

Ankieta dla uczniów

Jak podoba Ci się w szkole?