WYPRAWA W PRZESZŁOŚĆ
WYCIECZKA DO ZAMKU "STARA BAŚŃ" W GRYBOWIE
W dniu 28 maja br. uczniowie klas najmłodszych mieli wyjątkową okazję odbyć fascynującą podróż w czasie podczas wycieczki do Zamku "Stara Baśń" w Grybowie. To niezwykłe miejsce, pełne legend i średniowiecznego klimatu, przeniosło dzieci w czasy rycerzy, księżniczek oraz dawnych obyczajów. Już od pierwszych chwil po przekroczeniu bram zamku uczniowie zostali otoczeni atmosferą tajemnicy i przygody, która towarzyszyła im przez cały pobyt. Podczas zwiedzania zamkowych komnat uczniowie poznali bogatą historię regionu, słuchając z zapartym tchem opowieści o dawnych mieszkańcach zamku, rycerskich turniejach oraz codziennym życiu w średniowieczu. Kolejnym punktem programu było wysłuchanie legendy o tajemnicy wieży księżniczek. Przewodnicy opowiadali nam fascynującą historię, która przeniosła nas w świat średniowiecznych intryg i romansów. Opowieść ta wzbudziła naszą wyobraźnię i zainteresowanie historią tego miejsca. Jednym z najbardziej ekscytujących punktów programu było przymierzanie historycznych strojów. Uczniowie mogli wcielić się w role dam dworu, rycerzy czy mieszkańców średniowiecznego grodu. Radości i śmiechu nie było końca – dzieci z entuzjazmem pozowały do zdjęć i chętnie odgrywały wymyślone przez siebie scenki, dając upust swojej wyobraźni i kreatywności. Dzieci miały również okazję aktywnie uczestniczyć w warsztatach tematycznych – własnoręczne pieczenie podpłomyków na gorącej blasze pieca dostarczyło im wielu wrażeń i smakowych emocji. Była to nie tylko zabawa, ale także cenna lekcja dawnych zwyczajów kulinarnych. Jedną z wielu atrakcji starego zamczyska była rodzina smoka Grynbosa. W nagrodę za odkrycie tajemnic smoczej rodziny, uczestnicy mogli ujrzeć na własne oczy smoka Grynbosa ziejącego ogniem. Na zakończenie naszego pobytu w grodzie, uczestniczyliśmy w turnieju kopistów na koniach (na szynach). Było to emocjonujące widowisko, które dostarczyło nam wiele radości i adrenaliny. Uczniowie mogli także spróbować swoich sił w tej zabawie, co było dla wielu z nas niezapomnianym przeżyciem. Nie zabrakło również czasu na wspólną zabawę oraz integrację w pięknym, historycznym otoczeniu. Zamek, ze swoją niepowtarzalną atmosferą, stał się doskonałym tłem do budowania relacji i wzmacniania więzi między uczniami. Wycieczka do Zamku "Stara Baśń" okazała się dla uczniów nie tylko fascynującą lekcją historii, ale także niezapomnianą przygodą, która na długo pozostanie w pamięci dzieci. Wiedza zdobyta podczas tej wyjazdowej lekcji – przemycona w formie zabawy i aktywnego uczestnictwa – z pewnością zaprocentuje w przyszłości, wzbudzając zainteresowanie przeszłością oraz chęć dalszego odkrywania tajemnic minionych epok.
Była to wspaniała lekcja historii na wesoło.
Barbara Słota
|
FINAŁ KONKURSU KALIGRAFICZNEGO "O ZŁOTE PIÓRO"

22 maja br. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Rajbrocie odbył się finał XXIV Małopolskiego Konkursu Kaligraficznego "O Złote Pióro". Honorowy Patronat nad konkursem objął Małopolski Kurator Oświaty, a także Marszałek Województwa Małopolskiego i Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych. W zmaganiach konkursowych uczestniczyły dwie uczennice klasy VI: Natalia Duda i Aleksandra Słomska, które zaprezentowały bardzo wysoki poziom umiejętności pięknego pisania. Aleksandra Słomska została laureatką 3. miejsca, natomiast Natalia Duda uzyskała tytuł finalistki. Serdecznie dziękujemy naszym uczennicom za wzorową postawę i godne reprezentowanie szkoły.
Gratulujemy umiejętności. Specjalne podziękowania składamy Rodzicom uczennic, którzy od początku mocno wspierali ideę konkursu i jego organizację.
Małgorzata Mikrut
KONKURS KALIGRAFICZNY "O ZŁOTE PIÓRO" - ETAP SZKOLNY
W dobie komputerów i smartfonów do lamusa odeszła sztuka ręcznego pisania, a zapełnienie pismem jednej strony w zeszycie jest dla współczesnych uczniów nie lada wyzwaniem. Również nie lada wyzwaniem dla nauczyciela jest z kolei odczytanie notatki, wypracowania zapisanego w zeszycie przez ucznia. Tymczasem nauka kaligrafii to nie jest tylko sztuka pisania, ale to jest sprawa wyrobienia sobie ręki, to także doskonały sposób na relaks, na kształtowanie wyobraźni czy trening koncentracji. Prof. Wiktor Zin mówił: „Odręczne pisanie dyscyplinuje człowieka i porządkuje sposób myślenia”. Dwie uczennice klasy VI zostały finalistkami XXIV Małopolskiego Konkursu Kaligraficznego „O Złote Pióro” organizowanego przez Publiczną Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Rajbrocie. Konkurs został objęty Honorowym Patronatem Małopolskiego Kuratora Oświaty. Natalia Duda i Aleksandra Słomska znalazły się w gronie 21 finalistów i 22 maja br. powalczą o tytuł laureata konkursu. Zadaniem uczennic będzie zapisanie na gładkim papierze z użyciem pióra zaopatrzonego w stalówkę w odpowiednim czasie krótkiego tekstu literackiego przekazanego uczestnikom w formie wydruku do przepisania ze szczególną uwagą na zapis tekstu i jego rozplanowanie.
Mocno trzymamy kciuki za dziewczyny!!!
Poniższe zdjęcia ze szkolnego etapu pokazują szczególne umiejętności kaligraficzne naszych uczennic.
Małgorzata Mikrut
|
Drodzy Rodzice!
Orkiestra Dęta OSP Żurowa zwraca się z serdeczną prośbą o wsparcie wyjątkowej inicjatywy w ramach 8. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego.
Karty do głosowania można odebrać w sekretariacie szkoły. Jednocześnie zwracamy uwagę na fakt, że w ramach Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego można oddać tylko jeden głos na wybrany projekt. W przypadku oddania głosów na więcej niż jedno zadanie, oddane głosy będą nieważne.
20 maja uczniowie klas 0-III udali się do Domu Kultury w Tuchowie na bajkę muzyczną "Na morza dnie". Był to edukacyjny spektakl muzyczno - ekologiczny w wykonaniu uczniów, absolwentów i nauczycieli Szkoły Muzycznej I Stopnia w Tuchowie. Spektakl pełen atrakcji dla najmłodszych widzów przeniósł nas do magicznej podwodnej krainy. Główni bohaterowie, tańcząc i śpiewając, opowiadali o życiu w środowisku morskim. Piękna scenografia, rekwizyty, stroje oraz oprawa muzyczna w wykonaniu szkolnej orkiestry dodały dodatkowych wrażeń i emocji. Na scenie podziwialiśmy talent muzyczny uczniów naszej szkoły: Aleksandry z III klasy, Zuzanny i Bartosza z IV klasy.
Dziękujemy pani Marii Mikrut z Biblioteki Publicznej w Żurowej za zorganizowanie tego wyjazdu.
R. Kozdęba
|
OGÓLNOPOLSKI SPRAWDZIAN KOMPETENCJI TRZECIOKLASISTY - OPERON 2025
W dniu 8 maja 2025 r. uczniowie klas trzecich naszej szkoły przystąpili do Ogólnopolskiego Sprawdzianu Kompetencji Trzecioklasisty - OPERON 2025, który składał się z trzech części. Pierwsza część to test z języka polskiego z zakresu słuchania ze zrozumieniem i czytania ze zrozumieniem. Druga część to test z matematyki i trzecia część to test z przyrody. Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty to test przeprowadzany na zakończenie pierwszego etapu edukacji. Jego wyniki, co prawda, nie decydują o promowaniu do klasy czwartej, ale dają obraz tego jaki jest poziom opanowania wiadomości i umiejętności przez uczniów kończących klasę trzecią. Zadania o różnym stopniu trudności trzecioklasiści rozwiązywali w kilku etapach, z przerwami na odpoczynek. O przyjazną atmosferę zatroszczył się Bratek, patron sprawdzianu, który towarzyszył dzieciom od początku aż do samego końca. Uczniowie w skupieniu i z uwagą wykonywali kolejne polecenia. Mamy nadzieję, że wyniki ich pracy będą pozytywne.
Grażyna Mikrut
|
XIII GMINNY KONKURS WOKALNO - INSTRUMENTALNY „MŁODE TALENTY”

Dnia 14 maja 2025 roku w Domu Kultury w Szerzynach odbyła się kolejna edycja konkursu wokalno - instrumentalnego „Młode Talenty” pod patronatem Wójta Gminy Szerzyny Pana Grzegorza Gotfryda. Tematyką konkursu, podobnie jak w ubiegłym roku, były piosenki ludowe. Uczestnicy - dzieci z przedszkola oraz klas I – VIII zaprezentowali się w barwnych ludowych strojach, ze skocznymi wesołymi utworami. Naszą szkołę reprezentowali:
- Łucja Drożdż z oddziału przedszkolnego wykonaniem utworu „W moim ogródeczku” zdobyła wyróżnienie;
- Klara Jasiczek z klasy I pięknie zaśpiewała piosenkę „Ech poleczko”;
- Eliza Duda z klasy II zaprezentowała utwór „Hej z góry z góry” i zdobyła III miejsce;
- Aleksadra Mikrut również z klasy II zaśpiewała piosenkę „Lipka” zdobywając III miejsce;
- Wojciech Mikrut z klasy V wykonał utwór ”Czerwone jabłuszko” akompaniując sobie dodatkowo na gitarze.
Bardzo cieszymy się z udziału w konkursie naszych uczniów i dziękujemy za zaangażowanie i pracę włożoną w przygotowanie. Wszystkim gratulujemy wspaniałych występów i życzymy dalszych sukcesów.
K. Słomska
|
EGZAMIN ÓSMOKLASISTY 2025

W dniach 13-15 maja 2025 r. w całym kraju, w tym również w naszej szkole odbył się egzamin ósmoklasisty. Maraton egzaminacyjny rozpoczął się testem wiedzy z języka polskiego, a w kolejnych dniach uczniowie zmagali się z zadaniami z matematyki i z języka angielskiego. W galowych strojach, z lekkim stresem, ale również z nadzieją, skupieniem i determinacją, ósmoklasiści stawili czoła pierwszemu poważnemu sprawdzianowi w swoim życiu. Egzamin przebiegał spokojnie, w atmosferze sprzyjającej pracy nad rozwiązywaniem zadań z poszczególnych przedmiotów.
Drodzy uczniowie, życzymy Wam, aby wiedza i umiejętności zdobyte w naszej szkole zaowocowały znakomitymi wynikami, które otworzą Wam drogę do wybranych szkół oraz umożliwią realizacje planów i marzeń.
Maria Kędzior |
XXII OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ BIBLIOTEK
W ramach rozpoczynającego się dzisiaj XXII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek w Szkole Podstawowej odbyło się zorganizowane przez Bibliotekę Publiczną oraz Klub Kultury spotkanie autorskie z pisarzem Radosławem Płachno - autorem zbioru wierszy dla dzieci pt ,,Miłość słodsza od cukierków”,oraz jego żoną Marią Płachno - malarką oraz ilustratorką książek dla najmłodszych. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas IV- VIII wraz z nauczycielami. Nasi goście okazali się osobami bardzo skromnymi i niezwykle otwartymi: opowiedzieli nam o swojej literackiej przygodzie z książką i ilustracją .Spotkanie było nie tylko literacką ucztą ale też ważną lekcją o życiu i emocjach. Udział w takich wydarzeniach - pozwalaja lepiej poznać twórców i ich dzieła oraz spojrzeć na literaturę i malarstwo z nowej perspektywy. Obrazy pani Marii zostały wystawione na szkolnych korytarzach gdzie można je oglądać do końca trwania Tygodnia Bibliotek .
Zapraszamy !
DZIĘKUJEMY ORGANIZATOROM ZA TO SPOTKANIE !!!
GCKiCZ w Żurowej
|

TEATRZYK KAMISHIBAI
W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek 12 maja uczniowie klas 0-III wzięli udział w zajęciach z wykorzystaniem teatrzyku Kamishibai, z inicjatywy GCKiCz oraz Publicznej Biblioteki w Żurowej. Kamishibai to forma teatrzyku papierowego – kami to papier, shibai to teatr. Wywodzi się z Japonii. Teatrzyk Kamishibai stanowi oprawę dla ilustracji i skupia na niej uwagę publiczności. W ten sposób opowieść zdecydowanie wyodrębnia się z otaczającej rzeczywistości. Kamishibai to narzędzie kreatywnego działania, aktywizująca metoda pracy z uczniem. Przedstawia treść bajki, opowiadania bądź opowieści za pomocą ilustracji umieszczonych w drewnianej skrzynce butai. Uczniowie poznali historię tego niezwykłego teatrzyku i przypomnieli wspólnie zasady zachowania w teatrze. Następnie wysłuchali baśni „Brzydkie kaczątko” i legendy o „Smoku Wawelskim”. Każda z tych opowieści niosła morał o którym rozmawialiśmy z uczniami. Teatrzyk Kamishibai zabrał uczniów w podróż do magicznej krainy teatru i literatury. Pokazał inny - równie przyjemny sposób czytania i słuchania.
Dziękujemy pani Marii Mikrut za zorganizowanie ciekawych zajęć.
R.Kozdęba
|
|
|