Gminny Konkurs Ekologiczny "ReKreacja czyli EcoFashion"
W dniu 23 października 2024 r. w Szkole Podstawowej w Joninach odbył się Gminny Konkurs Ekologiczny pt. „ReKreacja czyli EkoFashion” będący częścią projektu „ReKreacja w Paśmie Brzanki”. Głównymi celami konkursu było: propagowanie wiedzy ekologicznej i przyrodniczej, rozwijanie uzdolnień i zainteresowań przyrodniczych uczniów, propagowanie recyklingu i ponownego wykorzystania materiałów, rozwijanie u uczniów twórczego myślenia i innowacyjnego podejścia do problemów środowiskowych. Konkurs miał charakter dwuetapowy. Uczestniczące w konkursie szkoły reprezentowały dwuosobowe drużyny, których zadaniem było stworzenie w szkole macierzystej recyklingowego ubrania lub akcesorium z materiałów, które w normalnych okolicznościach trafiłyby na śmietnik. W dniu konkursu drużyny prezentowały swoje projekty i rywalizowały ze sobą wykonując zadania teoretyczne przygotowane przez organizatora konkursu. Do zmagań konkursowych przystąpiło 9 dwuosobowych drużyn. Reprezentantami Szkoły Podstawowej w Żurowej byli Antoni Drożdż z klasy szóstej i Konrad Bąk z klasy ósmej, którzy w bardzo wyrównanej walce drużynowej zajęli piąte miejsce. Gratulujemy chłopcom i życzymy dalszych sukcesów!
Małgorzata Pilch |
SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM - KOREA POŁUDNIOWA
W dniu 22.10.2024 w naszej szkole odbyła się niecodzienna lekcja geografii. W kolejnej edycji “Spotkania z podróżnikiem” uczniowie mieli okazję “odwiedzić” Koreę Południową. Pan Dariusz Rochecki, podróżnik, opowiedział o ekscytującej wyprawie do Azji Wschodniej, rozpoczynając od wizyty w tętniącym życiem Seulu, stolicy Korei Południowej, poprzez największe miasto portowe w tym kraju, Busan po malowniczą wyspę Jeju (Czedżu) słynącą z różnorodnych krajobrazów, takich jak piękne wybrzeża, szczyty wulkaniczne, bujne lasy i urokliwe wodospady. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się najważniejszych informacji związanych z kulturą koreańską, m.in. jak wygląda tradycyjny strój koreański, hambok, jakie są tradycyjne dania kuchni koreańskiej, jakiej waluty używa się w Korei oraz inne ciekawostki związane z kulturą koreańską. Dziękujemy panu podróżnikowi za potężną dawkę wiedzy oraz chęć rozpalenia w naszych uczniach marzeń o podróżach tych małych i tych dużych, ponieważ jak powiedział Ray Bradbury, amerykański pisarz “Zwiedzaj świat. To lepsze niż najpiękniejszy sen”. Z niecierpliwością czekamy na kolejną wizytę.
Renata Kozdęba |
NARODOWE CZYTANIE
Narodowe Czytanie to akcja, która łączy Polaków w kraju i na świecie wokół kanonu polskiej literatury. Organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. W 13. edycji wydarzenia do czytania został wybrany dramat Juliusza Słowackiego „Kordian”. Utwór nawiązuje do powstania listopadowego i opisuje historię nieudanego spisku na życie cara Mikołaja I. Główny bohater, tytułowy Kordian, ze względu na wewnętrzną słabość nie jest w stanie dokonać zamachu i car uchodzi z życiem. Słowacki próbuje zrozumieć przyczyny klęski powstania oraz pokolenia powstańców. Prezydent Andrzej Duda w okolicznościowym liście zachęcającym do udziału w Narodowym Czytaniu „Kordiana” napisał: „Chciałbym, aby w trakcie tej wspólnej lektury towarzyszyła nam refleksja nad Polską i polskim losem. Ale też nad aktualnością „Kordiana”. Bo dramat Słowackiego opowiada o walce Polaków z caratem, ale przecież można traktować go również jako opowieść o naszej współczesności. O tym, że wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu. Że odpowiedzialność, konsekwencja i wola działania prowadzą do zwycięstwa, a niezdecydowanie, strach i złudzenia – do klęski”. W naszej szkole uroczyste czytanie „Kordiana” odbyło się 18. 10. 2024 roku. Z fragmentami tego utworu zmierzyli się uczniowie klasy VII i VIII, którzy swój występ zaprezentowali całej społeczności szkolnej. W ten sposób nasza szkoła dołączyła do sporej liczby instytucji, które podjęły się uczestnictwa w „Narodowym Czytaniu”.
Małgorzata Mikrut |
PRÓBNA EWAKUACJA SZKOŁY
Dnia 18 października Publiczna Szkoła Podstawowa w Żurowej w uczestniczyła w próbnej ewakuacji, przeprowadzonej przez jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej w Żurowej. Cała ewakuacja została przeprowadzona szybko i sprawnie, co jest bardzo ważne w razie prawdziwego zagrożenia. Uczniowie mogli podziwiać strażaków podczas symulowanej akcji ratowniczo-gaśniczej na terenie szkoły. Okazało się, że podczas ewakuacji jedna osoba została na terenie szkoły, szybka akacja strażaków umożliwiła jej odnalezienie i przetransportowanie w bezpieczne miejsce gdzie mogła odbyć się akcja przywracania czynności życiowych poszkodowanemu. Wszystko to oczywiście ćwiczenia, które miały na celu przypomnienie uczniom zasad udzielania pierwszej pomocy w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia. Po zakończeniu ewakuacji uczniowie wrócili na lekcję mądrzejsi o kolejne doświadczenie.
Serdeczne podziękowania kierujemy do strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej z Żurowej za ich zaangażowanie i profesjonalizm w przeprowadzeniu próbnej ewakuacji.
|
KLASY 0 - III W TEATRZE
Dnia 16.10.2024 roku uczniowie klas 0 - III z wielkim podekscytowaniem i uśmiechami na twarzach udali się na przedstawienie pt. „Wielki wyścig w poziomkowym lesie” do Biecza. Główni bohaterowie spektaklu krasnal Klakson i krasnal Pompka, zadbali o to, aby dzieci się nie nudziły. Ścigali się oni po jedyną, najpiękniejszą i najsmaczniejszą poziomkę. Rozjemcą i doradcą w tym wielkim wyścigu był ochmistrz Poziomka, który kiedyś, przed laty, zjadł co najmniej sto poziomek. Nie był to łatwy wyścig. Wszędzie czyhały niebezpieczeństwa. A to wiedźma, a to niebieski bardzo groźny jegomość. A na dodatek Znak, który patrzy, mówi, śpiewa i nie można go wyminąć. Tych znaków było więcej - drogowe, muzyczne, interpunkcyjne, migowe - i wszystkie trzeba było poznać, żeby wygrać wyścig. Było dużo śmiechu, śpiewu, pokazywania- co dzieciom bardzo się podobało i chętnie włączały się w zabawę. Głównym celem spektaklu było zwrócenie uwagi na problemy związane z bezpieczeństwem dzieci na drodze. Każdy uczestnik tego wyjazdu pamięta już, że nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa na drodze może skończyć się bardzo źle!
Renata Kozdęba
|
UROCZYSTE OBCHODY DNIA EDUKACJI NARODOWEJ

".. jakże nie płonąć w podzięce -za dar najpiękniejszy, za wiedzę i serce."
Dzień Edukacji Narodowej jest okazją do wyrażenia wdzięczności za wysiłek włożony w wychowanie i wielkie serce wkładane na rzecz pracy z dziećmi. W tym dniu pamiętamy o wszystkich pracownikach szkoły.
I właśnie z tej okazji 11 października 2024 roku cała społeczność szkolna spotkała się na uroczystej akademii przygotowanej przez uczniów z klasy VIII oraz klasy młodsze pod kierunkiem pani Doroty Bąk i Barbary Słoty. Za oprawę muzyczną odpowiedzialny był chór szkolny prowadzony przez nauczyciela muzyki pana Marka Bąka.
Akademię rozpoczął dyrektor szkoły Adam Setlik, który powitał nauczycieli, pracowników obsługi oraz rodziców i uczniów.
Program artystyczny przygotowany przez uczniów udowodnił, że dobry nauczyciel nie tylko uczy i wymaga, ale też przeżywa wraz z dziećmi wspaniałe chwile. Młodzież doskonale zaprezentowała utwory muzyczne, i poetyckie związane z październikowym świętem.
W drugiej części akademii uczniowie klasy VIII zaprezentowali scenkę przedstawiającą w sposób humorystyczny różne sytuacje z życia szkolnego - co wywołało uśmiechy zarówno dzieci, nauczycieli oraz rodziców. Klasa VIII pokazała także film zrealizowany przy pomocy pani Doroty Bąk. Krótkie scenki z życia szkoły opatrzone fragmentami piosenek sprawiły zgromadzonym wiele powodów do uśmiechu.
Na zakończenie pan dyrektor, Adam Setlik, szczególne podziękowania skierował w stronę grona pedagogicznego - podziękował wszystkim pracownikom szkoły za codzienne zaangażowanie, dyspozycyjność, życzliwość, serdeczność oraz trud wkładany w wychowanie i wykształcenie dzieci.
Przedstawiciele Rady Rodziców wraz z przewodniczącą panią Katarzyną Bąk życzyli wszystkim nauczycielom oraz obsłudze satysfakcji i radości z wykonywanej pracy, a także dalszych sukcesów w zawodzie.
Wszystkim pracownikom szkoły życzymy jeszcze raz wszystkiego najlepszego!
|
SPOTKANIE Z POLICJANTEM

9 października gościliśmy w naszej szkole DZIELNICOWĄ mł. asp. Angelikę WOJTANOWSKĄ-JAREK . Spotkanie było podzielone na dwie części. W pierwszej części pani dzielnicowa spotkała się z uczniami 0 – III. Omówiła zasady poruszania się po drogach pieszo i samochodem w okresie wzmożonego ruchu, jaki panuje przed rozpoczęciem lekcji a także po ich zakończeniu. Apelowała o wyjątkową ostrożność w tym czasie. Uczniowie mieli również możliwość zobaczyć radiowóz policyjny od środka.
Po wizycie u młodszych uczniów naszej szkoły, przyszedł czas na spotkanie z uczniami klas IV – VIII. Spotkanie dotyczyło głównie bezpiecznego poruszania się po drogach publicznych na hulajnogach elektrycznych. Coraz częściej chętnie korzystamy z hulajnóg elektrycznych. Nie wszyscy jednak, zwłaszcza młodzież szkolna, pamiętają o tym, że są to pojazdy, a ich użytkownicy to kierujący, których obowiązują przepisy ruchu drogowego. Pani aspirant uświadomiła uczniów , że są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego i na drodze mają swoje prawa i obowiązki. W ramach spotkania opowiedziała o najważniejszych zagadnieniach związanych z bezpieczeństwem w ruchu drogowym i o przepisach, których należy bezwzględnie przestrzegać korzystając z rowerów i hulajnóg elektrycznych. Młodzi ludzie mieli dużo pytań, na które policjantka starała się szczegółowo udzielać odpowiedzi, żeby rozwiać ich wątpliwości.
Spotkanie przebiegło w pozytywnej atmosferze, uczniowie wykazali się dużym zainteresowaniem poruszanymi tematami.
KAMIZELKI ODBLASKOWE DLA UCZNIÓW

W trosce o bezpieczeństwo 8 października uczniowie klasy IV i V otrzymali kamizelki odblaskowe w ramach Programu Odblaskowa Szkoła. Podczas spotkania przypomniano uczniom, jak ważne jest to, by być widocznym na drodze do i ze szkoły. Podkreślono również, że dzieci muszą pamiętać o zakładaniu odblasków.
Rozdanie kamizelek z pewnością przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa dzieci na drodze.
Bąk Dorota
|
ZBIÓRKA NA RZECZ POWODZIAN

W odpowiedzi na apel Pani Barbary Nowackiej – Ministra Edukacji oraz z potrzeby serca nasza szkoła włączyła się w pomoc na rzecz poszkodowanych w powodzi. Zbiórka, nad którą czuwał Samorząd Uczniowski, trwała od 23 września do 2 października. Pieniądze można było wrzucać do opisanego pojemnika ustawionego w holu. Zebrano 412,40 zł. Po komisyjnym przeliczeniu zebranych środków powyższa kwota została wpłacona na rzecz powodzian.
Za każdą złotówkę złożoną na rzecz poszkodowanych w powodzi serdecznie dziękujemy.
Samorząd Uczniowski |
|
|